11 січня в світі відзначають День заповідників і Національних парків
Вперше це свято почали відзначати в 1997 році за ініціативи Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи.
Сучасна мережа природних заповідників України та Житомирщини в тому числі, сформувалась завдяки плідній праці природоохоронців. Що відіграє важливу роль у вирішенні питань збереження природного та ландшафтного різноманіття, підтримки екологічної рівноваги у природі, формування світоглядних орієнтирів людини, спільнот та суспільства.
За станом на 01.01.2021 на території області розташовано два природні заповідники: Поліський природний заповідник та природний заповідник «Древлянський».
Поліський природний заповідник площею 20104 га створено у 1968 році на території Овруцького і Олевського районів.
Найбільш типовий ландшафт представлений великими болотними масивами, сосновими лісами, унікальними водно-болотними угрупованнями. Переважають соснові ліси, зокрема середньовікові та пристигаючі – зеленомошні, чорнишеві, лишайникові, сфагнові, а також березово-соснові.
У заповіднику охороняється 45 видів ссавців, 195 - птахів, 11 - земноводних, 7 - плазунів, близько 1000 - комах та 19 видів риб.
Флора має бореальний та неморальний характер і включає 607 видів вищих рослин, 139 - мохів та 149 лишайників, десятки видів грибів і водоростей.
Указом Президента України від 11.12.2009 №1038/2009 «Про створення природного заповідника «Древлянський» на території Народицького району створено природний заповідник «Древлянський», площею - 30872,84 га.
У 2020 році (станом на 01.01.2021 р.) площу природно-заповідного фонду області збільшено на 611,799 га.
Відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. Крім того, Закон визначає, що території та об’єкти ПЗФ поділяються на природні території та об’єкти, а саме:
- природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища;
- штучно створені об’єкти – ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.
На сьогодні на території області налічується 242 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 138213,1724 тис.га, відсоток заповідності становить 4,6%.
Довідково:
Перший заповідник на
території сучасної України був створений у 1886 році українським природознавцем
Володимиром Дідушицьким. Це, до речі, був і перший заповідник у Європі, який
являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с.Пеняки (нині
Бродівський р-н Львівської обл.) та отримав назву "Пам'ятка
Пеняцька".
Вперше День заповідників і національних парків світ почав вiдзначатися в 1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи.